Marianna de Fusco

Marianna de Fusco,©Fot. arch. red.

Marianna de Fusco. Współtwórczyni Pompejańskich Dzieł Miłosierdzia

Marianna de Fusco, z domu Farnararo, znana była nie tylko towarzyszką życia wielkiego apostoła różańca, Bartola Longo, lecz także kluczową postacią w realizacji wielu projektów duchowych i charytatywnych w Pompejach. Jej życie pełne było poświęcenia, miłości do bliźniego oraz niezachwianej wiary, które czyniły ją wyjątkową postacią w historii sanktuarium w Pompejach, jak również samego miasta.

Przeczytaj

Ks. biskup Stanisław Salaterski i relikwie bł. Bartolo Longo

Ks. biskup Stanisław Salaterski i relikwie bł. Bartolo Longo

Błogosławiony Bartolo Longo zamieszkał w Okulicach

Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej jest od lat miejscem, gdzie trwa nabożeństwo pompejańskie, łączące grupę zaangażowanych czcicieli Maryi. Proboszcz, ks. Roman Majoch, to człowiek nierozstający się z różańcem. Dwa lata temu w wywiadzie dla „Królowej Różańca” (zob. nr 54) powiedział o nowennie pompejańskiej: „Wciąż się nią modlę, czyli kończę jedną i zaczynam kolejną. Kiedy zrozumiałem, jaki jest sens tej modlitwy, modlę się w jednej, ważnej intencji. Aby to, co się dzieje w sanktuarium, działo się na chwałę Jezusa i jego Matki”.

Przeczytaj

Procesja pompejańska w Sulejowie

© Alina Świeży-Sobel

20 lat w służbie Królowej Różańca Świętego

Od 2002 r. gorliwe krzewienie nowenny pompejańskiej i świadectw osób, które zostały obdarzone szczególnymi łaskami, sprawiło, że Królowa Różańca Świętego mocno wrosła nie tylko w diecezję bielsko-żywiecką, ale także obiegła kraj i świat dzięki katolickim mediom i szerokiej dystrybucji wydawnictw centrali Apostolstwa Dobrej Śmierci w Górce Klasztornej.

Przeczytaj

Lidia Wajdzik i Tadeusz Kopeć

Lidia Wajdzik i Tadeusz Kopeć. © Fot. L.Wajdzik

Dzień nadzwyczajnej łaski…

W czasach, w których obecnie żyjemy, możemy dostrzec, jak cały świat zalewa fala zła, fala kłamstwa, obłudy, fałszu, grzechów sodomskich, deprawacja dzieci i młodzieży. Wspaniała skądinąd technika służy do ograbiania ludzkości z dążenia do prawdy i destrukcyjnie działa na nasze naturalne potrzeby. Niezauważane przez ludzi okrucieństwo grzechu, jakiego dopuszcza się współczesny człowiek, jest jednak przerażające. Czy dopiero na własne oczy musimy przekonać się, że dobra materialne nie dają nam gwarancji wiecznej egzystencji?

Przeczytaj

Suplikacja pompejańska

Suplikacja pompejańska. © Fot. Marek Woś

Od Skoczowa po Arizonę

Członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci i czciciele Matki Bożej Pompejańskiej z naszej diecezji już po raz 21. sięgnęli po formę nabożeństwa zaproponowaną w Pompejach: Świętą Noc Modlitwy. Prosili o uwolnienie od COVID-19.

Jest to 24-godzinne czuwanie, które odbywa się dwa razy w roku: przed świętem Matki Bożej Różańcowej 7/8 maja i 2/3 października. „Przez lata gromadziliśmy się w sanktuarium św. Jana Sarkandra na Kaplicówce w Skoczowie, gdzie przyjeżdżało zwykle około stu osób z całej Polski. Teraz, z powodu pandemii, po raz trzeci podjęliśmy tę modlitwę we własnych domach i z zaproszenia skorzystało znacznie szersze grono” – zauważają zelatorzy ADŚ: Lidia Wajdzik i Kazimierz Chrapek.

Przeczytaj

Czy to początek wielkiego sanktuarium?

W 2008 r. niewielu mieszkańców Żernik Wrocławskich, miejscowości w gminie Siechnice, słyszało o Matce Bożej Różańcowej z Pompejów oraz o tym, kim był bł. Bartolo Longo. W tym też roku zaczęto budować nowy kościół, ponieważ istniejący był za mały na ciągle rozrastającą się parafię. Z dziejami nadania wezwania Królowej Różańca z Pompejów nowo budowanemu kościołowi można zapoznać się na stronie internetowej parafii.

Przeczytaj

Bartolo Longo w dwóch warszawskich parafiach

W poprzednim wydaniu KRŚ ukazał się artykuł pt. „Czy bł. Bartolo Longo jest Twoim patronem?”. Jednym z podanych argumentów ku temu, by Bartola Longo lepiej poznać to ten, że „jest autorem i pierwszym apostołem nowenny pompejańskiej, krzewicielem różańca oraz kultu Matki Bożej Pompejańskiej, założycielem wielu dzieł miłosierdzia. Skoro te charyzmaty są nam bliskie, nie możemy przejść obojętnie obok tego, od którego wszystko się zaczęło”. Z radością witamy więc w Polsce kolejne inicjatywy, które przybliżają nam tę wspaniałą postać.

Przeczytaj

Relikwie we fraterni

Niedziela, 15 października 2017 roku była ważnym dniem w życiu świeckich dominikanów z fraterni przy warszawskim klasztorze św. Jacka. Odbyła się długo oczekiwana uroczystość wprowadzenia relikwii naszego patrona, bł. Bartola Longo, a do fraterni dołączyło dziewięciu nowych członków. Jako świeccy dominikanie (od III zakonu zwani też tercjarzami) należymy do Zakonu Kaznodziejskiego. Naszym zadaniem jest głoszenie Dobrej Nowiny – w pierwszej kolejności świadectwem życia. Jako świecka gałąź zakonu staramy się żyć charyzmatem św. Dominika w świecie. Bł. Bartolo Longo również był świeckim dominikaninem, nosił zakonne imię Rosario – brat Różaniec.

Przeczytaj

Sulejów adoracja

Relikwie Bartolo Longo w Sulejowie

O Sulejowie pisaliśmy już kilkakrotnie na łamach „KRŚ”.

Przypomnijmy: w roku różańca pan Marian z Woźnik Śląskich odnalazł na stercie gruzu obraz Matki Bożej Pompejańskiej. Został on wyrzucony z remontowanego domu jako niepotrzebny rupieć… Przejęty tym pan Marian wziął podniszczony obraz do domu i modlił się przed nim.

Przeczytaj

Age quod agis!

Spotkanie ks. abp. Tommaso Caputo w Częstochowie zgromadziło niezwykle zaangażowane grono osób, które mają w sercu Matkę Bożą Pompejańską, które pod patronatem bł. Bartola Longo szerzą różaniec, a szczególnie nowennę pompejańską, którym bliskie są idee dzieł miłosierdzia, jakie zapoczątkował bł. Bartolo w Pompejach. Nie wszystkim udało się przybyć, nie wszystkich mogliśmy zaprosić. Jest nas tak wielu.

Przeczytaj